Hay! I Just Paid $11.99 per Bale

smellshorsey Archive on March 7, 2008, 23:53


Woo wee! I'm running out of hay, as I knew I would because we can only store so much. I just bought ten bales of Timothy and mixed grass for $11.99 per bale. Did I mention Buddy and Lucy eat a bale a day?

I also got a bag of alfalfa cubes. I'm not sure what I'm doing, but maybe they'll need less hay if they're getting soaked alfalfa cubes (I don't know what I'm doing but this is how I got through last spring when I ran out of hay so I know what I'm doing except how to buy enough hay for the winter).

I think I've found enough reasonably priced, quality Coastal Bermuda hay to


read more ยป